جوندگان

جوندگان

جوندگان

موش ها متعلق به راسته جوندگان هستند. راسته جوندگان شامل بیش از 2000 گونه و 30 خانواده می باشند. در ایران جوندگان از لحاظ گونه تقریبا یک سوم پستانداران می باشند

خصوصیت بارز جوندگان تطبیق یافتن دندان های پیشین برای جویدن است. آرواره های بالا و پایین جوندگان دارای یک جفت دندان پیشین می باشد که دائما در حال رشد هستند و جوندگان با ساییدن دندان ها به هم و جویدن اشیاء مختلف طول دندان های پیشین خود را ثابت نگه می دارند

سه نوع موش شامل موش سقف، موش نروژی و موش خانگی وجود دارد. و تحت عنوان موش های اهلی یا شهری از آنها یاد می شود

بیماریهای منتقله از جوندگان

جوندگان

جوندگان عمدتا از طریق اکتوپارازیت های خود در انتقال و گسترش بیماری ها دخالت دارند بیماری های منتقله توسط جوندگان به انسان از نظر راه انتقال به 5 گروه تقسیم می شوند

بیماری هایی که از طریق انگل های خارجی جوندگان (نظیر ککها و کنه ها) به انسان انتقال می یابند مانند طاعون، سالک نوع روستایی، تیفوس موشی و جنگلی، تریپانوزومیازیس نوع موشی

بیماری هایی که از طریق فضولات، ادرار و ترشحات جوندگان انتقال می یابند مثل سالمونلاز، تب لاسا، یرقان هموراژیک

بیماری هایی که از طریق مکانیکی و تماسی توسط جوندگان انتقال می یابند مثل بیماری های قارچی و بیماری تولارمی

بیماریهایی که بوسیله سایر موجودات از جوندگان به انسان انتقال می یابد مثل بیماری کرمی تریشن و آلودگی به کرم ریه موش

بیماری های منتقله از طریق گاز گرفتگی جوندگان، مانند تب ناشی از گازگرفتگی موش (سودوکو) و هاری

جوندگان

جوندگان

بیماری های منتقله از طریق انگل های خارجی جوندگان

طاعون

تب راجعه کنه ای

سالک مرطوب یا لشمانیوز پوستی نوع روستایی

تیفوس موشی

اصول مبارزه با جوندگان

مدیریت تلفیقی کنترل موش های اهلی

بهسازی محیط

ممانعت از ورود موش به ساختمان، موثرترین و در عین حال مشکل ترین روش مبارزه می باشد

مبارزه بیولوژیک، که یک روش مبارزه طبیعی با آفات است

استفاده از سموم شیمیایی، دورکننده ها و تله به منظور کشتن موش ها

طاعون
آفت خوف آوری که درصد بزرگی از جمعیت اروپای قرون وسطی را جارو کرد، طاعون نام دارد که توسط باکتری یرسینیا پستیس ایجاد می گردد. امروزه این بیماری در اثر تشخیص سریع، براحتی توسط آنتی بیوتیک ها معالجه می شود. با این حال، این بیماری هنوز جدی به حساب می آید.

باکتری مولد طاعون توسط کک هایی که در خیلی از جوندگان وحشی یافت می شوند و در غرب امریکا و دیگر نواحی دنیا وجود دارند ایجاد می گردد. این جوندگان وحشی عبارت از سنجاب کوهی، سگ هامون، موش حمال، روباه سمور، سنجاب زمینی، سمورچه می باشند. طاعون نسبتا نادر است و تنها سالانه 1000 تا 2000 نفر را در سراسر جهان آلوده می کند که بیشتر آن ها هم مربوط به سرزمین های توسعه نیافته می باشند.

بیماری باکتریایی از طرق زیر ایجاد می گردد:
تماس با حیوانات عفونی
گزیده شدن توسط کک عفونی
عمومی ترین نشانه های اولیه طاعون شامل درد شکمی، اسهال، تهوع و استفراغ، تب و لرز و ضعف فوق العاده است. تشخیص قطعی با آزمایش خون معلوم می گردد. معالجه طاعون مشتمل بر استفاده از آنتی بیوتیک های قوی و مراقبت از نشانه های تسکینی می باشد. برای افرادی که در معرض گرفتن طاعون هستند واکسیناسیون موجود بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

تب گزیدگی موش(RBF)
جونده ها و موش ها، هر دو، باکتری هایی که تب گزیدگی موش را ایجاد می کنند انتقال می دهند. در حالی که تمام دنیا در معرض بیماری قرار دارد، عمومی ترین نشانه های پیدا شده در اروپا و امریکا استرپتوباسیلوس مونیلی فرمیس است( یک شکل آسیایی مرض که توسط اسپیریلیوم مینوس ایجاد می شود)نشانه های تب گزیدگی جونده شامل تب، استفراغ، سردرد و درد شکمی است. به مجرد شروع تب، بثورات ممکن است در دست و پا دیده شود.

در عدم معالجه، بیماری ممکن است به عفونت های کلیه، جگر و کلیه منجر شده و حتی موجبات عفونت های قلبی و مغزی را فراهم آورد.شما می توانید تب گزش جونده را به طرق زیر بگیرید:
گزیده شدن و یا خراشیده شدن توسط جونده عفونی
لمس جونده مرده عفونی
خوردن یا آشامیدن غذا یا آبی که با مدفوع جونده آلوده شده است.
معالجه RBF شامل استفاده از آنتی بیوتیک های دز بالا است که بیشتر مواقع موثر می باشند. در عدم معالجه مشکلات جدی ایجاد شده و ممکن است مرگ به وقوع بپیوندد.

جوندگان

شرکت سمپاشی

این شرکت با بهره گیری از علوم و توانایی بالا در بهداشت محیط و همچنین استفاده از محصولات با کیویت و سموم ترکیبی و آخرین روش های نوین جهانی برای کاهش آلایندگی محیط سمپاشی آمادگی خود را برای خدمت رسانی در تمامی ساعت های اداری و غیر اداری را دارد .

  • دسته : خدمات ما
  • مقالات